Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Kluczem do dobrej kondycji zdrowotnej, a także zdrowego wyglądu i odporności na infekcje jest prawidłowe odżywianie. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, dostarczającej niezbędnych minerałów i korzystnych pierwiastków możesz nie tylko zredukować swoją wagę do właściwego poziomu. Dobra dieta pozwoli ci również pozbyć się uczucia dyskomfortu oraz głodu.

Specjaliści opracowali kilka zasad zdrowego odżywiania.

 • Zdaniem ekspertów twoja dieta powinna być odpowiednio urozmaicona i bogata w owoce oraz warzywa. Oprócz nich w spożywanych pokarmach powinny znaleźć się mięso, ryby i produkty zbożowe.
 • 50% dziennego zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić z węglowodanów. Dowiedziono, że są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Warto zwrócić uwagę, że powinny pochodzić z pieczywa pełnoziarnistego, kasz, brązowego ryżu, pszenicy durum itp. W ten sposób dłużej utrzymasz poczucie sytości.
 • Powstrzymaj się od używania wzmacniaczy smaku, różnych konserwantów i szkodliwych dodatków do żywności. Niestety, raczej nie będziesz w stanie całkowicie z nich zrezygnować, ale mimo to minimalizuj zawartość takich substancji w diecie.
 • Lepiej jeść małe porcje żywności w ciągu dnia. Może to być np. 6 porcji. Stwierdzono, że jest to o wiele zdrowsze, niż zbyt duże porcje i zbyt duże przerwy między posiłkami.
 • Zrezygnuj z używania tłustych sosów takich jak majonez. Są one kaloryczne i niezdrowe. Sosy do potraw twórz na bazie niskotłuszczowej śmietany albo jogurtu naturalnego.
 • Ogranicz do minimum spożycie napojów alkoholowych.
 • Potrawy przygotowuj, gotując je w wodzie lub na parze. Możesz ewentualnie piec je w piekarniku, jednak zrezygnuj ze smażenia. Potrawy smażone są zazwyczaj rakotwórcze i tłuste.
 • Najlepiej zrezygnuj z gotowych potraw. Jedzenie przygotowuj samemu, dbając o wysoką jakość składników. Produkty schłodzone, lecz nie mrożone są zdrowsze. Mamy tutaj na myśli szczególnie mięso oraz ryby.
 • Nie jedz bezpośrednio przed snem. Daj sobie minimum 2 godziny na strawienie pokarmu. Kładzenie się z pełnym żołądkiem nie pozwala ci spokojnie spać i odpowiednio trawić kolacji.

W przypadku, gdy nie jesteś przyzwyczajony do stosowania zasad zdrowego odżywiania, to drastyczna zmiana stylu życia będzie dla ciebie trudna.

 Dlatego powinieneś wykazać się cierpliwością i stopniowo rezygnować niezdrowych nawyków. 

Na początek odrzuć ze swojej diety słodycze i fast foody, następnie zgodnie z wymienionymi wskazówkami jedz częściej, jednak mniejsze porcje żywności. Koniecznie przestań jeść w nocy przed snem. Gdy opracujesz niezbędne nawyki, to dużo łatwiej będzie ci stosować zasady zdrowego odżywiania.

Słodycze dużo lepiej jest wyeliminować, gdy zastąpisz je owocami (mogą być także suszone). Jeśli jednak chęć na coś słodkiego stanie się nie do zniesienia, to pozwól sobie na marmoladę, twaróg z dżemem, owoce lub gorzką czekoladę. Zwróć uwagę, aby te produkty nie zawierały konserwantów. Zaopatrz się w nie w sklepie ze zdrową żywnością.

Autor

 • Urodzony w Iwoniczu Zdroju copywriter i autor słuchowisk radiowych. Obecnie mieszka w Białym Stoku. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Karierę copywritera, jak sam określa rozpoczął przypadkowo od udziału w konkursie powiatowym. Jego zainteresowania to marketing internetowy, tworzenie stron partnerskich i promowanie firm drogą elektroniczną.

One comment

 1. Chyba wszyscy znamy powiedzenie, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Wielu schorzeń można uniknąć prowadząc zdrowy tryb życia. Ja na przykład biegam 5 km dziennie i unikam jedzenia ze sztucznymi dodatkami chemicznymi.

Leave a Reply