Inwestycje w srebro dla początkujących

Celem nasze redakcji nie jest namowa do zakupu srebra. Postanowilibyśmy jednak przyjrzeć się mu pod kątem możliwych inwestycji. Srebro już dawno przestało być metalem monetarnym. Obecnie jest ono gównie surowcem przemysłowym. Nie może więc konkurować ze złotem i w żadnym wypadku nie powinno stanowić jego zamiennika. Rynek finansowy określa srebro jako tzw. dziki metal, ponieważ jego zmienność jest wyższa od złota. Na przestrzeni XXI w srebro zdołało być inwestycyjnie martwe, następnie jego cena poszybowała w górę. By w końcu spaść poniżej oczekiwań wielu inwestorów.

Można odnieść wrażenie, że o ile podczas hossy inwestycje w srebro są bardzo opłacalne, to bessa może odebrać nam zysk z nawiązką.

Zakup fizycznego srebra.

Najłatwiej jest zakupić sztabki lub srebrne monety. Powinno być nawet łatwiej niż w przypadku złota. Niestety w Polsce zakup srebra jest obarczony podatkiem VAT wynoszącym 23%. Drugim mankamentem może być problem ze sprzedażą fizycznego srebra po dobrej cenie. Można co prawda próbować u dealera metali szlachetnych, ale trzeba liczyć się z potrąceniem marży. Do dyspozycji mamy także możliwość samodzielnej sprzedaży srebra np. na portalach aukcyjnych lub osobie zainteresowanej zakupem monet. Jest to jednak związane ze sporym wydatkiem czasowym wymaganym do poszukiwania klienta.

Zakup jednostek ETF.

Rozwiązaniem powyższych problemów może być tzw. zakup srebra „na papierze”. Papier wartościowy jest zabezpieczony fizycznym metalem. ETFy na srebro wydają się dobrą propozycją dla inwestorów krótko i średnioterminowych. Ponieważ akcje ETF są częścią systemu finansowego, nie mamy takiej niezależności jak w przypadku posiadania fizycznego kruszcu.

Dla kogo najlepsze będą sztabki i monety?

W przypadku inwestorów odkładających pieniądze na czarną godzinę inwestowanie w fizyczny kruszec może być dużo atrakcyjniejsze. Przede wszystkim posiadacz ma tutaj kontrolę nad umiejscowieniem srebra i sam dba o jego bezpieczeństwo. W przypadku, gdy celem posiadacza będzie szybkie wzbogacenie się na wartości srebra, dużo lepiej będzie zaopatrzyć się w ETFy. Nie będzie on musiał na własna rękę szukać nabywcy.

Inwestycje w fizyczne srebro mogą być dobrym wyjściem dla przyszłych emerytów chcących zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Posiadają oni odpowiedni czas, by znaleźć nabywcę oferującego dobre ceny kupna. Co więcej, w przypadku inflacji lokowanie pieniędzy gotówce jest ryzykownym rozwiązaniem ze względu na utratę wartości pieniądza. Może okazać się, że zainwestowanie środków w srebro powoli oprzeć się inflacji i zachować na długo efekty swojej pracy.

Autor

  • Urodzony w Iwoniczu Zdroju copywriter i autor słuchowisk radiowych. Obecnie mieszka w Białym Stoku. Współpracuje z wieloma wydawnictwami. Karierę copywritera, jak sam określa rozpoczął przypadkowo od udziału w konkursie powiatowym. Jego zainteresowania to marketing internetowy, tworzenie stron partnerskich i promowanie firm drogą elektroniczną.

2 komentarze

  1. Koronawirus nieźle namieszał na rynku finansowym. Teraz gdy światowe gospodarki muszą wyjść z kryzysu inwestowanie w srebro jest jednym z najlepszych pomysłów. To prawda, że wiąże się z pewnym ryzykiem, ale można też sądzić, że jego perspektywy są mocno wzrostowe.

Leave a Reply